Otevřený vstup do podsvětí

(7. - 8. listopad)

   V tento čas jakoby Cernunnos nechával pootevřené brány pro nebojácné návštěvníky. Pokud se tedy nebojíte, račte vstoupit.
   Otevřený vstup do podsvětí je starý keltský svátek vycházející až z hlouby celého systému keltské víry. Keltové nebrali podsvětí jako něco negativního, nýbrž jako jiný svět, svět, ve kterém žily duše mrtvých a jejich strážcem byl Cernunnos (Rohatý bůh - doslovný překlad: "Korunován parohy"). Tento "svět" se objevuje pod různým názvem ve všech kulturách. Stejné vážnosti jakou dosahovalo podsvětí v antice dosahuje i u Keltů. To až křesťanství při potlačování starých obyčejů "nalhalo" lidem, že v podsvětí sídlí démoni a zlé síly. 
   Faktem je, ze duše se v tomto podsvětí (gwynwed - bílé světlo, Bílý svět) zdrží podle keltské (a ne jen jejich) víry jen nějaký čas, a putují dále do dalších těl. Někdy se také pro podsvětí používá výraz zásvětí. To bývá často symbolizováno jako velký kotel, ve kterém se duše omyjí a dosahují čistoty. Říká se, že v zásvětí nejsou emoce, není zde ani bolest, ani radost, pouze poznání. Tento svátek je poměrně neznámý, ale svou silou občas převyšuje i samotný Samhain. Slaví se z noci ze 7. na 8. listopadu.

 

autorem textu je Petr Lunwer Bílek